Egymillió adag Szputnyik V-vakcina szállításáról tárgyal Ausztria Oroszországgal – írtuk meg korábbi cikkünkben.
„Nem az számít, hogy honnan érkezik a vakcina, hanem hogy biztonságos és hatékony” – nyilatkozta Rudolf Anschober egészségügyi miniszter, aki az az orosz oltóanyag nemzetközi terjesztéséért felelős befektetési alappal (RDIF) folytatott egyeztetéseket.
Az osztrák kancellár emiatt Dánia miniszterelnökével együtt Izraellel kezdett egyeztetésekbe, s most úgy tűnik, Oroszország felé is nyitni fog Kurz. A Kurier beszámolója szerint a tárgyalások előrehaladott állapotban vannak, áprilisban 300 ezer adag Szputnyik V vakcinát szállítana Oroszország Ausztriának, májusban 500 ezret, majd júniusban 200 ezret, azaz összesen egymilliót. Az osztrák kancellár egyébként maga is
úgy fogalmazott korábban, akár Sinopharm vagy a Szputnyik V készítményét is beadatná magának.
Azonban nem csak a keleti, a nyugati vakcinákkal kapcsolatban sem teljes az egyetértés Kurzék és az EU között.
A Politico beszámolója szerint ugyanis – a tudósítást az Azonnali szemlézte – az Európai Tanács ülésén éles vita alakult ki a vakcinaszállítmányok elosztása kapcsán.
Az ügy előzménye, hogy az Európai Tanács a csúcstalálkozó után kiadott nyilatkozatában megerősítette a lakosságarányos szétosztás elvét, de emellett arról is döntöttek, hogy a 2021 második negyedévére ütemezett 10 millió adag amerikai-német Pfizer-BioNTech-vakcina elosztásának feladatát az Állandó Képviselők Bizottságának delegálja.
Így tehát a brüsszeli nagykövetek fogják megtárgyalni a június 30-ig érkező 10 millió adag Pfizer-BioNTech-vakcinák elosztását, ami lehetőséget biztosít az országoknak arra, hogy újratárgyalják az elosztások arányát.
A rejtett cél az lehet, hogy hogy azokba az országokba érkezhessen több oltóanyag, ahol éppen tombol a járvány harmadik hulláma, és az oltáskampánnyal sem állnak túl jól – ilyen Bulgária vagy Litvánia – jegyzi meg az Azonnali.
Ezzel elégedetlen Kurz, aki a brüsszeli lap szerint
azzal fenyegette meg uniós kollégáit, hogy Ausztria megvétózza az EU opciós jogát 100 millió adag Pfizer-BioNTech vakcinára,
ha országa nem kap több vakcinát, mint eddig. Kurz a belebegtetett vétó mellett megismételte korábbi álláspontját, miszerint az EU-ban nem igazságosan osztják szét a vakcinaszállítmányokat. A Pfizerrel kötött szerződés értelmében az Európai Bizottságnak április közepéig kell jeleznie a gyártónak, hogy igényt tart-e a már lekötött 400 millió adag vakcina mellé újabb 100 millióra.
Nyitókép:Joe Klamar /AFP